Fotografia Ślubna w pigułce

Fotografia Ślubna w pigułce

Poradnik dla Pary Młodej – czyli fotografia ślubna w pigułce 🙂
/Ot, kilka moich – mniej lub bardziej – przydatnych rad i przemyśleń/

Przygotowania i Błogosławieństwo
Poinformujcie proszę rodzinę i przyjaciół, że w dniu ślubu fotograf ślubny który pojawi się w Waszym domu będzie starał się uwiecznić na zdjęciach również ich.
To ważne by nie uciekali przed obiektywem, ponieważ oni są również częścią reportażu ślubnego. Zawsze staram się traktować Parę Młodą jako dobrych znajomych – a wręcz przyjaciół.

Najlepsze miejsce do fotografowania przygotowań Pani Młodej oraz Błogosławieństwa – to  przestronny i co ważne – jasny pokój lub salon.  Niestety nie każdy takim dysponuje. 
Jeżeli macie wątpliwości co do miejsca – zapytajcie po prostu swojego fotografa ślubnego. Pamiętajcie, że wszystko co znajduje się w Waszym pokoju, może być widoczne na zdjęciach ślubnych. Najlepiej zawczasu zadbać o porządek.   
Starajcie się także unikać tłoku w pomieszczeniach podczas błogosławieństwa. Jeżeli liczba gości okaże się zbyt duża – warto przemyśleć, czy osoby które nie błogosławią – nie będą przeszkadzały innym, w tym Wam, rodzicom, a także fotografowi czy ekipie filmującej reportaż ślubny? 

Ślub  
Wchodząc i wychodząc z kościoła (czy też Urzędu Stanu Cywilnego) starajcie się poruszać powoli, dostojnie 🙂 
Zanim wejdziecie do kościoła – jeżeli tylko jest taka możliwość – poczekajcie aż wejdą wszyscy goście.
Sytuacja jest podobna podczas wychodzenia z kościoła – najlepiej gdybyście wychodzili jako ostatni.
Poproście Waszych gości, aby nie zajmowali się podczas Waszego ślubu – fotografowaniem i filmowaniem. Jest to bardzo ważne szczególnie podczas przysięgi! Aby tuż obok Pary Młodej nie stał „wujek” (a czasem jest to niestety i kilku „wujków”) z telefonem / aparatem w ręku. Nie jest dobrze jeżeli fotograf ślubny czy ekipa filmowa – musi dodatkowo walczyć z gośćmi o każdy kadr. 

Podczas przysięgi – stańcie tak, byście byli zwróceni twarzami w swoją stronę!
Po prostu patrzcie na siebie! To sobie składacie przysięgę, a nie kapłanowi (czy urzędnikowi). 
To najważniejszy moment tego dnia. 
Podczas zakładania obrączek, nie śpieszcie się. Niech ten moment trwa jak najdłużej. 
A jeżeli bezpośrednio po założeniu obrączek planujecie pocałunek – nie przerywajcie go po 0,01 sekundy 😉
Zdjęcie grupowe pod kościołem – najlepiej jest wykonać tuż po wyjściu i przed ewentualnymi życzeniami. 

Pierwszy taniec Pary Młodej
Pierwszy taniec często uznaje się jako moment, który otwiera zabawę weselną. Bez względu na to czy na pierwszy taniec wybraliście skomplikowany, trenowany tygodniami układ, czy też macie ochotę pobujać się w rytm muzyki – warto aby były to chwile kiedy uśmiechacie się do siebie i patrzycie sobie w oczy.
Po prostu cieszcie się tym! 

Plener ślubny w dniu ślubu 
Jeżeli planujecie sesję ślubną w dniu ślubu – pamiętajcie proszę aby był on dokładnie zaplanowany.
Czas dojazdu na zdjęcia i czas trwania sesji ślubnej powinny być jak najkrótsze, a samo miejsce raczej w okolicy Sali weselnej. Tak aby Wasza nieobecność była niezauważalna dla gości.   

Plener ślubny wykonywany w innym dniu 
Planując zdjęcia ślubne innego dnia, nie mamy już prawie żadnych ograniczeń co do czasu trwania, odległości – a w skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych – możemy taką sesję przełożyć na inny termin. 

Prawie każdy z fotografów (w tym także moja skromna osoba) ma przygotowane wiele propozycji miejsc na plener ślubny. Jednak jeżeli macie jakieś swoje propozycje miejsc – warto o tym wcześniej porozmawiać z fotografem.   
Ważną (a często niestety nie braną pod uwagę) kwestią, szczególnie podczas pleneru na otwartej przestrzeni (m.in plaża, łąka, pole)  – jest unikanie fotografowania w mocnym, ostrym świetle. 
Najlepsza pora to 2 – 3 godziny przed zachodem słońca, kiedy światło staje się coraz bardziej „miękkie” 🙂 
Makijaż i fryzura wykonywana na plener ślubny także powinna być odpowiednia. Oczywiście nie muszą być takie same jak w dniu ślubu. Można pomyśleć o romantycznie rozpuszczonych włosach czy wiankach. Makijaż ślubny może być nawet mocniejszy niż w dniu ślubu, ale nadal powinien być to makijaż fotograficzny. Fotografia ślubna Śląsk i Małopolska.

Fotografia ślubna Śląsk

Istnieją dwa rodzaje fotografów: tacy, którzy komponują zdjęcia i tacy, którzy je robią. Pierwsi pracują w pracowniach, dla drugich świat jest pracownią. I dla tych nie istnieje zwyczajność – każda rzecz w ich życiu może być źródłem inspiracji.

Tags :
Share This :